Právě hraje

Právě dohrálo

Právě vysílá 13:00 - 18:00

Odpolední pohoda

Vezmeme vás do muzea

Blatenská siesta, tentokráte o jednou netradičním muzeu.

http://www.historicke-moto.cz/index.html

Vezmeme vás do Kašperských Hor do Muzea historických motocyklů. Pozvání k nám do studia přijal Zdeněk Bálek, milovník staré doby, člověk jehož vášní se stali historické motocykly a nejen ty.

Jedná  se o  největší  expozici  historických  motocyklů  v České  republice, která i s  pobočkami (Železná Ruda a Bečov nad Teplou) obsahuje přes 170 kusů motocyklů, okolo 80 kusů historických jízdních kol a několik historických automobilů. Můžete  zde  najít  mnoho  světových  unikátů, často dochovaných v jediném exempláři. Např. JAC 500, motocykl  Wagner a další. Znalcovo oko potěší i další skvělé motocykly z nichž můžeme jmenovat např. čtyřválcový Ariel nebo řemenový Wanderer z roku 1913. Na své si přijde ale i naprostý laik, který bude bezesporu "uchvácen" nejdelším vyráběným motocyklem na světě (Čechie pro 3 osoby). Součástí expozice je i kolekce historických jízdních kol. Nejen turisté přijíždějící  na   těchto   dopravních  prostředcích  budou  určitě  zaujati  tzv. vysokým  jízdním  kolem  od  firmy Kohout z roku 1890, jehož průměr předního kola je zhruba 160cm. Za zmínku určitě také stojí kardanové kolo firmy FENDT či dřevěné jízdní kolo barona von Dreise.

Muzeum je umístěno v atypickém prostoru staré půdy s výškou krovu až 14,5m, který ukazuje na špičkovou práci starých šumavských  tesařů,  kteří tento krov dokázali postavit bez jediného kovového hřebíku. Dům pochází z původní zástavby ze 14.století. Z této doby se dochovaly např. žulové sloupy. Mimo jiné zde trávil léta svého mládí známý spisovatel Karel Klostermann,  který zde bydlel se svými rodiči. Na domě najdeme pamětní desku, která je právě této osobnosti věnována. V objektu se také nachází stálá expozice pivních lahví. Tato unikátní kolekce obsahuje přes 350 druhů lahví. Děti jistě okouzlí  expozice  věnovaná  hračkám.  Pro  případné  občerstvení  slouží  stylová  pizzerie s terasou,  která  je  umístěna v bývalých sklepních prostorách s již zmiňovanými sloupy ze 14.století.

/zdroj: Muzeum Kašperské Hory/

Poslechněte si poutavé vyprávění Zdeňka o historii v našem kraji.

Vysíláno: 14.2. 2020