Právě hraje

Právě dohrálo

Blatenská siesta - Jaroslava Pixová

V další Blatenské siestě probereme knihu o mlýnech v našem regionu.
Pozvání k nám do studia přijala Jaroslava Pixová, autorko mnoho publikací z našeho regionu.
My si budeme povídat hlavně o knize

"Mlýny na Závišínském potoce s jeho přítoky a v Blatné"

Chcete-li se více dozvědět o tom, jaké mlýny klapaly od Třemšína po Blatnou a projít se i zdejšími vesničkami, jistě vás zaujme nová kniha autorky Jaroslavy Pixové. Tentokrát se vydala do kraje pod Třemšínem a popisuje historii mlýnů od nejstarších dob až po současnost nejen na Závišínském, ale i Hvožďanském a Vacíkovském potoce.

Klapáčů tu nebylo zrovna málo, rovných čtrnáct včetně blatenského Scheinherrova u rybníka Pustý. Ocitnete se ve vacíkovském Siminově mlýně, u Sadílků v Roželově, v Zíbově mlýně ve Hvožďanech, ve třech, původně Kůrkovských mlýnech v Jamkách, další v Tisově a Újezdci. A to jsme již u Závišína, kde klapaly také tři: v Hutích, Alšův a tzv. Lopatárna. Pak už je to jen skok do Bezdědovic, Hodáně a Blatné. A když už jsme se dostali do města protkaného bohatou historií, kde dlouhá léta voněly růže, bylo by škoda ho tak rychle opustit. Takže kniha nás zavede i do mlýna Ježkova, Červeného, Podškolského, Jeklíku a i dvou klapáčů na Lapači, které patřily k Blatné.  

Kniha představuje nejen mlýny, ale i vesničky, kterými potoky protékají, jejich historii a zajímavosti. Jak zde život plynul vám přiblíží množství dobových i současných fotografií, ale i barevná obrazová příloha. Autorka jako vždy čerpala nejen z archivních dokumentů, ale připojila i vzpomínky pamětníků.

vysíláno 4.9. 2020

Více zde: https://nakladatelstvi-blanice.webnode.cz/knihy-/