Právě hraje

Právě dohrálo

Právě vysílá 09:00 - 10:00

S RÁDIEM OTAVA zpátky do 80. let!

Prameny Vltavy

Z Kvildy vede k prameni Vltavy modrá turistická značka. Start je na okraji obce, odkud trasa míří po zpevněném povrchu přes louky a dál do lesa v chráněné oblasti Národního parku Šumava. Stezka je vhodná pro pěší, cyklisty i kočárky a má nenáročný profil.



Přibližně v polovině cesty stojí symbol železné opony – ocelové protitankové zátarasy zvané ježci, krátký úsek oplocení a informační tabule s popisem historie tohoto místa. Připomíná, že právě tudy vedla přísně střežená hranice.

Trasa prochází územím s různým stupněm ochrany přírody. V Národním parku Šumava jsou vymezená klidová území, kam je vstup mimo značené cesty omezený, aby se chránila vzácná zvířata a rostliny. Patří sem například lokality s výskytem tetřeva, rysa nebo rašeliniště, která jsou citlivá na sešlap. Pohyb po vyznačených trasách, jako je tato k prameni, je ale povolený celoročně.

Od symbolu opony pokračuje cesta mírným stoupáním. Les se střídá s mýtinami, odkud se otevírají pohledy na šumavské hřebeny. Za dobré viditelnosti lze zahlédnout i vzdálenější vrcholy, které patří k nejhezčím výhledovým místům v parku – například Březník, Poledník nebo Luzný na bavorské straně.

Pramen Vltavy je upravený kamenným vyústěním s dřevěným korytem. U něj jsou lavice k posezení a informační tabule o řece a jejím toku. Odtud Vltava směřuje přes jižní Čechy, protéká Prahou a končí u soutoku s Labem.

Zpět je možné se vrátit stejnou cestou do Kvildy, nebo si trasu prodloužit a vrátit se přes Hraběcí Huť. Tato osada je dnes součástí Kvildy, v minulosti zde stála sklářská huť. Cesta přes Hraběcí Huť nabízí jiné pohledy na krajinu a doplňuje výlet o další zajímavý úsek.

​Celá trasa spojuje snadno přístupný výlet s připomenutím historie, průchodem chráněnou přírodou a možností vidět krásné výhledy typické pro Šumavu.